Czekoladka, to jeden z najsympatyczniejszych szyfrów używanych przez harcerzy. Ta metoda utajniania wiadomości jest też stosunkowo prosta do wyjaśnienia i łatwa do zapamiętania.
Czekoladka w całości opiera się na zastępowaniu liter symbolem graficznym. Jej nazwa także nie jest przypadkowa. Wyobraź sobie tabliczkę czekolady nieco już nadgryzioną – na zbiórkę nie zaszkodzi zabrać materiału pokazowego, będzie łatwo i słodko. Wspomniana tabliczkę należy pozbawić kilku dolnych pasków, tak, żeby został kwadrat składający się z dziewięciu kostek → 3×3.
Klucz szyfru czekoladka
W poszczególne kostki „czekolady 3×3” wpisujemy kolejno po dwie litery alfabetu (pomijając polskie znaki), tak więc w pierwszej kratce będziemy mieli AB, w następnej CD, a w ostatniej RS.
Aby tablica znaków była pełna, obok czekoladki musimy narysować jeszcze duży znak X. W poszczególne jego ćwiartki wpisujemy brakujące litery alfabetu: T, U, W, Y (Uwaga, w różnych środowiskach można się spotkać z różnorodnym układem liter wewnątrz X). Dla łatwego zapamiętania najlepszy będzie zapis zgodny z kolejnością alfabetu i ruchem wskazówek zegara: Zaczynamy więc od T na godzinie 12, potem kolejno U na 3, W na 6 i Y na 9.
Dla Z w tym układzie nie ma już miejsca, więc jest ono wpisywane w koło.
Szyfrowanie czekoladką
Szyfrując wiadomość najłatwiej posługiwać się narysowana tabliczką, którą szkicujemy bez zewnętrznych krawędzi. Aby zapisać konkretną literę szkicujemy układ kratki w której się znajduje, a następnie zaznaczamy kropką jej pozycję w danej kratce.
Przykładowo
Litery z X zapisujemy przy pomocy ćwiartki, przykładowo
Natomiast Z symbolizuje koło.
Przykłady zaszyfrowanych słów
harcerskie –
gawęda –
namiot –
kuźnica –
obóz –
kopneliście sie w szyfrze harcerskie
napisaliście harcerskir
Dzięki za znalezienie błędu, już poprawione 🙂