Człowiek pojawił się na ziemi kilka milionów lat temu. Dwa tysiące lat, którymi określamy naszą erę to zaledwie ułamek okresu w jakim człowiek trwa na świecie. We współczesności dominuje technika i wynalazki, dawniej jednak ludzie żyli zupełnie inaczej. Dziś otaczamy się morzem przedmiotów, pierwotni ludzie posiadali jedynie kilka prymitywnych narzędzi, a każde z nich wykonywali własnoręcznie. Dla harcerzy poznawanie świata naszych odległych przodków może być fascynującą przygodą.
Poniżej kilka pomysłów na zajęcia ze świata jaskiniowców.
- Pionierka – wynalazki – co można zrobić bez użycia współczesnych narzędzi – budowa bramy i płotu bez użycia sznurka, gwoździ i młotka.
- Przygotowanie obozu – Tworzymy swoją jaskinię – w wybrany miejscu obozowiska budujemy jaskinię np. wykorzystując kartony, czy stary namiotowy brezent.
- Rysunki naskalne – ozdabiamy naszą jaskinię tworząc na niej malowidła z naturalnych barwników np. jagód czy soków traw, korzeni marchwi.
- Wykonujemy proste ozdoby z naturalnych składników. Ludzie pierwotni wykonywali biżuterię, np. naszyjniki np. z muszli czy kości.
- Tropienie zwierząt – większość ludzi pierwotnych zdobywała pożywienie polując na zwierzęta. W naszych lasach także nie brakuje tropów i śladów pozostawionych przez zwierzęta, jak np. ścieżki, jakie zwierzęta wydeptują w lasach. Możemy także zrobić grę terenową, która będzie polegała na wytropieniu mamuta po śladach / odciskach pozostawionych wcześniej przez kadrę.
- Pionierka – wykonujemy broń, jaką posługiwali się ludzie pierwotni: maczugi, bolas (3 kamienie związane rzemieniem), proce (wystrzeliwano z nich otoczaki rzeczne), dzidy i łuki, które pojawiają się około 10 tys lat temu, kiedy z powodu ochłodzenia klimatu zwierzyna była rzadsza i potrzebna była broń do polowań na odległość.
- Nauka rozpalania ognia bez zapałek.
- Ognisko wieczorne – czym dla ludzkości był i nadal jest ogień. Co ludzkość zawdzięcza ciepłemu płomieniowi.
- Samarytanka – I pomoc -jak opatrzyć rany zadane przez mamuta.
- Prehistoryczne stroje – każdy zastęp tworzy własny strój jaskiniowca.
- Tworzymy język naszej grupy – Rano każdy zastęp losuje kartkę z wybranym zadaniem np. „chodź tu”, „daj”, „szybciej”. Zastępowy musi przekazać reszcie swojego zastępu treść kartki posługując się jedynie pojedynczymi dźwiękami i gestami. Kolejnym zadaniem jest przekazanie bardziej skomplikowanej treści np. „po zachodzie słońca zbiórka plemienia w sprawie jutrzejszego polowania”. Złożonych treści nie da się przekazać przy pomocy tylko najprostszych dźwięków, dlatego tak ważny jest bardziej złożony kod komunikacyjny. Każdy zastęp ma za zadanie utworzyć własny język.
- Nomadyczny tryb życia – 2 dniowa wędrówka.
- Zielarstwo – człowiek pierwotny był myśliwym i zbieraczem. We współczesnych lasach także znajduje się wiele roślin jadalnych. Uczymy się rozpoznawać rośliny i z niektórych przyrządzać potrawy. (Więcej porad tutaj http://harcerskie.com/herbatka-konspekt-zbiorki-survivalowej/)
- Wyrabiamy podpłomyki – Już 50 tys. lat temu nomadzi zbierali dziko rosnące trawy i zboża, wśród których znajdował się także jęczmień i pszenica. Każdy zastęp otrzymuje ziarno. Obozowicze muszą sami zetrzeć ziarno – można wykorzystać do tego kamienie. Na dużym płaskim kamieniu rozcieramy ziarno przy pomocy otoczaka. Następnie w połączeniu z wodą powstaje ciasto na podpłomyki, które pieczemy na rozgrzanym kamieniu.
- Zabawa bez internetu i gadżetów – każdy zastęp ma za zadanie wymyślić nową zabawę i bez użycia narzędzi wykonać potrzebne dla niej rekwizyty. Wieczorem cały obóz próbuje nowych gier.
- Wieczorne ognisko – Wartości- Badania naukowców wykazały, że w czasach pierwszych rolników 3 tygodniowa praca jednego człowieka mogła zapewnić roczne wyżywienie dla czteroosobowej rodziny. Dlaczego dziś ludzie pracują o wiele dłużej? Co naprawdę jest ważne w życiu? Co gromadzimy, a czego tek naprawdę potrzebujemy.
- Gra terenowa neandertalczycy vs homo sapiens (zagrać możecie np. we flagi, więcej gier terenowych w zakładce gry terenowe http://harcerskie.com/category/gry-terenowe/
- Ognisko wieczorne – Mowa – niedoceniany dar. (Przed pojawieniem się człowieka rozumnego, czyli Homo Sapiens na Ziemi dominowali Neandratalczycy. Historycy dowodzą, że jedna z przyczyn wyginięcie tego gatunku była zbyt uboga zdolność porozumiewania się. Homo sapiens wykształcili o wiele bardziej złożoną mowę, dzięki czemu mogli się porozumiewać w większych społecznościach i wymieniać myśli na temat bardziej złożonych kwestii). Zastanówcie się wspólnie jak wielkim darem jest zdolność porozumiewania się i jak wyglądałby świat, gdyby ludzie nie potrafili mówić i pisać.