Rozbijanie namiotów
Zbiórka terenowa (śledzie ciężko wbija się w beton, parkiet czy panele)
Potrzebne przedmioty:
Namioty: (najlepiej 2)
- Większy minimum 4 osobowy
- malutki max. 2 osobowy
- O.R.Z
- Rozbijanie dużego namiotu
* Harcerze muszą na początku wybrać właściwe miejsce na rozbicie namiotu: teren w miarę płaski i równy, z dala od domków gospodarzy tego terenu np. mrówek, możliwie osłonięty od wiatru itp.
* Podzieleni na 3 osobowe grupy harcerze rozbijają większy z namiotów, a następnie go właściwie składają (ważne, żeby ekipy nie były większe niż 3 osoby, bo wtedy zadanie robi się zbyt proste)
* Po wykonaniu zadania przez wszystkie ekipy utrudniamy każąc każdej z nich zastąpić „czymkolwiek” element namiotu który akurat uległ zniszczeniu (bo zbiórka odbywała się w trakcie deszczu meteorów, wskutek którego np. przepaliło nam kawałek tropiku (mogą załatać jednorazówką, nieprzemakalną kurtką, folią NRC z apteczki – ważne, żeby nie tylko kazać harcerzom wymyślić sposób, ale także przymocować dany element do śliskiej powierzchni tropiku) śledzie można zastąpić patykami, albo (jeśli chodzi o te podtrzymujące naciągi to można przywiązać je do większego kamienia) same naciągi natomiast można spokojnie zastąpić np. sznurówkami. Liczy się inwencja i pomysłowość, tu też można wykorzystać rywalizacje w grupach – każda ekipa dostaje te same problemy oceniamy pomysły i ich wykonanie.
- Rozbijanie małego namiotu na czas
To zadanie harcerze wykonują indywidualnie. Przy ocenianiu liczy się nie tylko czas postawienia namiotu, ale także precyzja – sprawdzamy, czy śledzie są porządnie wbite, naciągi właściwie umocowane itp.
- Jak się urządzisz, to może się wyśpisz czyli kilka dobrych rad na koniec
Czyli dlaczego nie pozwalamy czemukolwiek stykać się z tropikiem (bo od porannej rosy zawilgnie), czemu pilnujemy, żeby siatka była ciągle zamknięta i najważniejsze, dlaczego buty po całodniowej wędrówce zostają w przedsionku!!
- O.Z.Z